Polecam książkę Andrzeja Mytycha pt. „Krawiec, kaznodzieja, przemytnik. Niezwykła historia Cezarego Kiewry”

30434_1320994021281_7990174_nKiedy pierwszy raz czytałam historię Cezarego Kiewry, którą Andrzej Mytych przekazał mi w rękopisie, dotknęła mnie moc prawdziwości tej historii. Język, jakim pisał był prosty, niewyszukany, momentami szorstki i „nieugłaskany”. Ten styl wszakże jest wielką zaletą pisarstwa Andrzeja Mytycha, który nie upiększa i nie „lakieruje” (za pomocą wypowiedzi językowej) twardości realiów opowiadanej dramatycznej historii oraz autentycznej prostoty jej bohaterów.

Książka przynależy do literatury faktu. Przekazuje fakty tragicznej historii Polaków na Wschodzie wzbogacone dialogami, które ukazują te fakty od strony subiektywnych przeżyć, emocji i poglądów ich uczestników, co sprawia, że cała opowieść wykracza daleko poza „czysty” przekaz historyczny i przestaje być tylko reportażem, lecz niesie ze sobą potężny ładunek emocjonalny.

Historia zawarta w książce pt. Krawiec, kaznodzieja, przemytnik.…barwnie i niezwykle interesujaco opowiada o losach rodziny Kiewrów zamieszkałych w wiosce Wikszniany (w powiecie wołożyńskim), na dawnych ziemiach polskich – najpierw tych wojennych, które oddaliły na długie lata Nikodema (ojca Cezarego) od rodziny skazując go na tułaczkę do Wielkiej Brytanii (szlakiem wojsk gen. Andersa) i pozbawiły rodzinę Kiewrów męża i ojca. Następnie ukazują już losy głównego bohatera opowieści – Cezarego Kiewry, który za dostarczenie „karabinu i amunicji bandzie białopolskiej pod dowództwem polskiego nacjonalisty Jurgiela” walczącego z władzą radziecką, został zesłany do gułagu (w 1952 r.), gdzie spotkał Aurela Serafinczana (chrześcijanina z Rumunii).

Od tego spotkania historia życiowa Cezarego przybiera niezwykle zaskakujący i kluczowy, z punktu widzenia głównego przesłania tej książki, obrót. Otóż efektem owego dziwnego spotkania z człowiekiem nieprzeciętnej wiary jest jego szczere nawrócenie się do Pana Jezusa Chrystusa oraz rozwijanie wiary w oparciu o Słowo Boże objawione w Biblii. Tu czytelnicy są wciągnięci w historię ponadjednostkową, gdzie oto nawrócony i przemieniony mocą Bożą skromny krawiec ze wsi Wikszniny wraca do Polski i rozwija w Lwówku Śląskim swoją pasję służenia Bogu w tamtejszym zborze zielonoświątkowym stając się kaznodzieją, a potem już podejmując odpowiedzialność pracy pasterskiej w zborze w Lubaniu. Potem zostaje także przemytnikiem Biblii na teren Związku Radzieckiego (Białoruś i Ukrainę), gdzie przy okazji odwiedzin swojej rodziny i ze strony żony, Cezary przewozi nielegalnie większe ilości zakazanej księgi.

Sama po raz pierwszy uświadomiłam sobie korzenie ruchu zielonoświątkowego, jaki przez ludzi podobnych do Cezarego Kiewry zapoczątkowali go w Polsce komunistycznej kształtując nową kartę historii chrześcijaństwa opartego na fundamencie Biblii jako swoistej alternatywy wobec polskiego katolicyzmu.

Historia rodziny Kiewrów jest skutecznie i z wielkim wizjonerskim zamysłem kontynuowana przez syna Cezarego, Marka Kiewrę, który idąc śladami ojca pomnaża jego duchowe dziedzictwo. Marek Kiewra jest pastorem w Gryfowie Śląskim, założycielem prężnie działającego chrześcijańskiego Centrum szkoleniowo-wypoczynkowego „Zielona Niwa” w Karłowicach oraz przyjacielem i współpracownikiem Andrzeja Mytycha.

Konkretna biografia ukazana przez Autora w szczegółowym i historycznym jej wymiarze ma swój wielki przekaz, który dociera głębiej niż tylko rozum, a mianowicie dotyka serca czytelników. Jest to przesłanie mówiące o tym, co może się wydarzyć kiedy zwykły, banalny i przeciętny człowiek spotka się z wielkim Bogiem i zostanie wprowadzony w Jego potężną i ponadnaturalną świętą historię. Wtedy jego małe życie zostaje wyrwane z banalności i zyskuje wyższy sens.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>